pondělí 17. srpna 2009

Borkovická blata nedaleko Soběslavi

V pátek 14.8. jsme letošní dovolenou uzavřeli výletem na Borkovická blata. Nebyli jsme tam poprvé, ale tentokrát jsme okruh prošli celý a musím uznat, že tam byl za poslední rok udělán opravdu kus práce!
Naučná stezka vznikla na starém vytěženém rašeliništi a měří cca 4,5 km. Část tohoto rašeliniště byla prohlášena za Přírodní park. Přes polovinu cesty se jde po dřevěných můstcích a chodnících. Kromě starých těžebních strojů a dobře zpracovaných informačních cedulí zde najdete především velké množství zajímavých a méně obvyklých rostlin, hub i živočichů.


Rostliny typické pro rašeliniště jsou opatřeny cedulkami, takže je nelze přehlédnout. Na jaře tu kvete obrovské množství rojovníků, které opravdu intenzivně voní. Samozřejmě je zde i porost rašeliníku, plavuní a například rosnatek. Zrovna v tuhle chvíli jsou osluněná místa pokryta velkými polštáři nakvetlého vřesu. Okruh prochází dvěma dosti odlišnými částmi rašeliniště. Ta první vede lesem, ta druhá kolem hlubších vytěžených míst, která byla zatopena vodou.

Je to opravdu moc příjemné místo na odpolední víkendový výlet s dětmi. Celou cestu jdete prakticky po rovině a v polovině je velké, zastřešené odpočívadlo. Jen doporučuji v letních měsících přibalit repelent. Přeci jen jde o bažiny a o komáry tam opravdu není nouze.

Wikipedia
Stránky města Soběslav/Borkovická blata

Žádné komentáře:

Okomentovat