pondělí 27. srpna 2018

Úklid domácnosti dostupně, levně, s rozumem

    Mnoho blogů a stránek se poslední roky věnuje domácí výrobě drogerie ať už z hlediska zdravotního nebo ekonomického či ekologického. A je to moc dobře! Jen je často vidět přebírání jednotlivých receptů bez pochopení zásadních chemických principů. Pak paradoxně dochází k zeslabování účinků eko čističů nebo úplnému plýtvání surovinami. To často vede k návratu ke komerčním výrobkům. Toto propagují i komerční stránky obsahující stovky podobných návodů (s patřičnými prokliky na vlastní e-shop) a na otázky k chemickým reakcím taktně mlčí. Proto pokud hledáte funkční recepty, koukněte jestli na dané stránce nemíchají bezhlavě zásadu s kyselinou a netvrdí jak úžasný je to čistič. Některé takové bludy vycházejí i tiskem, ale to na tom, že prostě vznikne sůl, nic nemění. Nejsem chemik, ale toto je chemie středoškolská a tak jsem využila domácího středoškoláka aby mi s tímhle problémem pomohl.

  


    Doma můžeme použít základní arzenál složený z jedlé a krystalické sody, obyčejného jádrového mýdla, octa a kyseliny octové. Složky můžeme míchat, ale ne libovolně. Soda je zásaditá (ph je dle zředění obvykle kolem 8), mýdlo, pokud nemá dráždit pokožku je z arzenálu nejneutrálnější (jeho ph se nejvíc blíží 7), kyselina citronová zase dle ředění se pohybuje kolem 4 a kvasný ocet dokonce kolem 3,8. Má tedy jakýsi smysl umocňovat zásadu zásadou a kyselinu kyselinou, ne tak už tyto dvě protichůdné složky míchat.
   A co se stane? Nevybouchne to...jen proběhne zábavná reakce při které ze zásady a kyseliny vzniká sůl...v té zbyde část zásady nebo kyseliny v závislosti na tom, co převažovalo. Někdy je to velmi šumivá a bublavá reakce, která může mít úspěch pokud mechanicky potřebujete uvolnit odpad. Nasypete sodu do odpadu a zalijete octem. Tlak plynu méně ucpaný odpad uvolní. Mechanicky, nikoliv chemicky.
  
    Pro zvídavé sem zkopíruju chemickou reakci kyseliny octové (octa) a jedlé sody.

CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + H2O + CO2

kyselina octová + hydrogenuhličitan sodný → octan sodný + voda + oxid uhličitý

Při reakci sody a kyseliny citronové to probíhá podobně, jen vznikne citronan sodný. Obojí je v menším množství neškodné, má využití v potravinářství a citronan například v hematologii. To je to, o čem jsem psala jako o plýtvání surovinami. Touto reakcí vznikne sůl, ne ta kuchyňská, ale  sůl, která nemá žádný zvláštní účinek...pokud nevlastníte transfúzní stanici tak ji nejspíš nevyužijete...




    Trochu jsem zapátrala, proč vlastně něco při úklidu (myšleno umytí špíny) pomáhá a něco méně. Pomůžu si Wikipedií: 

"Velké povrchové napětí ztěžuje proces smáčení. Například destilovaná voda smáčí látky obsažené v oblečení velmi špatně, perlí. Toto je jeden z důvodů, proč se při praní přidávají prací prostředky, které svými mýdlovými látkami (tenzidy) smáčení usnadňují.
Jiným příkladem je mytí mastných rukou. Mytí mastných rukou je obtížné, protože voda nesmáčí mastný povrch. Proto používáme mýdlo. V mýdlovém roztoku jsou síly mezi molekulami menší než síly mezi molekulami vody. Důsledkem je jednak snížení povrchového napětí vody, jednak to, že roztok smáčí mastný povrch."

   A ačkoliv se mi to nepovedlo zatím nikde najít, tak zřejmě toto povrchové napětí mastnoty (jakožto ulpívajícímu základu každé špíny) snižuje i něco kyselejšího či zásaditějšího než je ona sama. Proto soda, ocet, kyselina citronová a hlavně mýdlo jako zástupce tenzidů. A teď k jednotlivým receptům. Všechny jsem vyzkoušela a vybrala jen to, co mělo uspokojivý účinek.

Mýdlový sliz

150 - 200g mýdla na praní, marseillského mýdla, vlastnoručně vyrobená mýdla musí být vysolená jinak se sliz nepovede...nezhoustne
250g sody na praní (křišťálové sody) - méně či více podle tvrdosti vody (na měření tvrdosti vody se dají sehnat testovací papírky), používám 150g, máme měkčí vodu
nádoba o objemu cca 12 l
šroubovací zavařovací sklenice o objemu 750ml - 1l

Do zavařovací sklenice dáme odváženou sodu a do dvou třetin naplníme horkou vodou, zašroubujeme a třesením sodu rozpustíme.
Mýdlo nastouháme nahrubo, nasypeme do 12l nádoby a zalijeme 1l vařící vody. Poté buď mícháme do rozpuštění nebo rozmixujeme ponorným mixerem. To je rychlé a přináší to dobrý výsledek, jen mýdlo velmi napění. Do mýdla vlijeme rozpuštěnou sodu a ihned začneme napouštět studenou vodu, mícháme. Směs doplníme na 10l. Necháme minimálně 12 hodin stát a poté dobře promícháme. Přelijeme do kanystru nebo jiné uzaviratelné nádoby. Před použitím protřeseme nebo promícháme. Použijeme 1 - 2 kelímky o objemu 150 ml přímo do bubnu pračky. Množství je třeba vyzkoušet. Místo aviváže je dobré použít ocet, který vlijeme s několika kapkami oblíbené silice (často levandulové) do nádobky na aviváž. Ocet pomůže proplachování pračky od slizu a zároveň změkčuje prádlo.






Mycí prostředek na nádobí, koupelnu, WC a na čištění mosazi (Nalezeno na YouTube jako videonávod v italštině)

3 citrony
hrnek soli (200g)
hrnek kvasného octa (200 ml)
voda 400 ml (máte-li tvrdou kohoutkovou vodu, raději destilovanou)

Citrony vymačkáme do hrnce, z kůry sloupneme vnitřní slupky zbylé po vymačkání, ty vyhodíme, a kůru nakrájíme nadrobno, přilijeme ocet a vodu, přisypeme sůl. To vše rozmixujeme ponorným mixerem. Dáme to vařit cca na 15 minut. Poté znovu rozmixujeme do hladké kaše. Necháme vychladnout.

Používáme na nádobí - 1 - 2 lžíce do dřezu nebo na silně zašpiněné kousky přímo.  Výborně leští mosaz. Mosaz musíme po použití omýt slabým roztokem jedlé sody pro neutralizaci jinak by zelenala (korodovala).
Lze použít na mytí oken, koupelny a WC.

Tohle je extra kyselý návod a někomu to celé nemusí dělat dobře na kůži. Jakože tak moc kyselý, že je dle našeho domácího mladého chemika možné, že vznikne kyselina chlorovodíková. Takže pracujte v rukavicích a výsledný produkt dobře řeďte.




Pokud nechcete tak silný i časově náročnější detergent, zkuste si jen nakládat slupky citrusů do octa. Jejich účinek to umocní.

Aromatizovaný ocet

Občas potřebujeme v domácnosti použít ocet. Třeba do vody na oplach nádobí, umytí WC nebo přestříkání všeho lesklého v koupelně či kuchyni. Málokomu je ovšem octový zápach příjemný. Můžeme jej ale vylepšit, když si na dno větší zavařovací sklenice dáme slupky od pomeranče, mandarinek, citronu, hřebíček, anýz, skořici, fenykl a celé to zalijeme dvěma litry obyčejného kvasného octa. Směs je dobré obden zamíchat a už po dvou týdnech jej můžeme zcezený používat. Já si vždy odeberu potřebnou část a občas ocet doliji. Když se mi zdá méně aromatický, slupky i koření vyměním. Citrusy sílu octa zesílí a stane se z něj účinný čistič.



Čistič dřeva

Stačí smíchat jen čtyři suroviny a máte čistič, který vyčistí jak lakované tak i mořené dřevo. Nedoporučuju ho na voskovaný nábytek, protože je schopný mastnotu, i třeba leštěnku, obstojně odstranit a mohl by způsobit fleky.

šálek vlažné vody (250ml), 
1/4 šálku bílého vinného nebo jablečného octa, 
2 lžíce olivového oleje, 
15 kapek silice (univerzální je levandulová, ale já raději používám pomerančovou)
 
Vše smícháme, dobře protřepeme a můžeme dát do lahvičky s rozstřikovačem. Před použití vždy protřepeme, protože jednotlivé složky mají tendenci se od sebe oddělovat. Pokud je nábytek jen namořený, je dobré použít po čističi i leštěnku, dřevo zůstane čisté, ale holé. Vždy nejprve vyzkoušíme na skrytém místě jak se na konkrétním kusu nábytku čistič chová.




A když máme nábytek vyčištěný, chtělo by ho to navoskovat.

Leštěnka na nábytek jednoduchá

40 ml včelího vosku (cca čtyři polévkové lžíce)
200ml oleje (slunečnicový, olivový, dobře přefiltrovaný po smažení)
silice (majoránka, levandule, pomeranč)
nádoba o objemu 300 - 400 ml

Vosk rozpustíme ve vodní lázni (pod skleněnou nádobu umístíme na dno hrnce složenou utěrku nebo několik ubrousků, aby nepraskla). Vedle si ohřejeme olej - důležité - aby se vosk v chladném oleji nesrážel. Ohřátý olej vléváme za šlehání metlou do rozehřátého vosku stále umístěného ve vodní lázni. Šleháme ještě pět minut (na vychlazeném talířku ověříme konzistenci - musí se velmi lehce roztírat), pak vyjmeme z lázně, promícháváme metlou a necháme stydnout. Když je leštěnka teplá jen 40 °C - udržíme v ní ruku - vmícháme do ní 2 ml majoránkové silice (cca 40 kapek) - nemusí být - a pomerančovou nebo levandulovou silici pro vůni. Leštěnku dáme do šroubovací sklenice se širokým hrdlem. Nejlépe ji umístit na chladnější místo a před použitím nechat lehce ohřát v pokojové teplotě. Na nábytek nanášíme měkkým hadříkem, chvíli necháme vsáknout a pak přeleštíme novým hadříkem nebo ubrousky. Tím setřeme přebytečnou mastnotu i vosk. Na nábytku zanechá tenkou vrstvu, která dobře odpuzuje vodu. U jídelního stolu, který musíme pravidelně mýt a utírat vydrží týden, u ostatního nábytku i měsíc.

Během roku si můžeme filtrovat olej (např. přes papírový ubrousek v sítku), který ovšem nebyl použit na smažení masa a skladovat jej v šroubovací sklenici v chladu. Pak z něj za vpodstatě nulové náklady vyrobíme leštěnku. Mám vyzkoušeno, že nábytku použitý olej ani v nejmenším nevadí. Pokud do oleje přes léto naložíme čerstvou majoránku, bude to pro dřevo velmi prospěšné.



Tekutý písek

Tekutý písek získáme jednoduše tak, že smícháme mýdlový sliz s přesátým dřevěným popelem do konzistence, která nám bude vyhovovat. Jemné částečky popela slouží jako drhnoucí složka a zároveň se ještě zvýší zásaditost přípravku. Osvědčil se mi zejména na mytí trouby, vařiče, dřezu a vany. Možno použít i větší množství sody právě ve slizu.

Čištění stříbra

Vyčistit šperky nebo stříbrné příbory můžeme snadno bez silné chemie a to dvěma způsoby. Vezmeme hliníkový ešus, napustíme ho do poloviny vodou a tu přivedeme k varu. Nasypeme do ní lžíci obyčejné kuchyňské soli (lze použít jedlou sodu) a vhodíme stříbro. Celé to stačí promíchat a pak nechat chvíli stát. Můžeme ale také vzít běžný alobal používaný v kuchyni, dvěma vrstvami vyložit mísu, nasypat sůl či sodu, vložit stříbro a celé to zalít vařící vodou. Necháme stát do vychladnutí. Důležitý je použitý hliník, sůl a horká voda. Pozor, pokud jsou šperky patinované, tento proces je patiny zcela zbaví! Problém by mohly možná dělat i některé polodrahokamy, ale zatím se mi to nestalo. Na fotce je miska s alobalem a soda zalitá horkou vodou.




...spáry mezi dlaždičkami v koupelně se mi dobře čistí kyselinou citronovou v sypkém stavu a kartáčkem na zuby. Nejdřív namočím kartáček v octu, pak v kyselině citronové a drhnu.

...Wc stačí na noc zasypat kyselinou citronovou a ráno vydrhnout.

...jako bělidlo je možno použít šťávu z citronu. Vymačkat do chladné vody a bělené prádlo do ní na pár desítek minut namočit.

...jako modřidlo na zvýraznění bílé barvy stačí kapka modrého inkoustu do máchací lázně. Rozpouštím ho rovnou v octu. Nepřehnat jinak dělá fleky.


Opět vítám další tipy na domácí úklid!

5 komentářů:

  1. Děkuji za praktické návody, vyzkouším. Líbí se mi tipy na materiálně nenáročný soběstačný život. Petra

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Petro děkuju za zpětnou vazbu! Některé části do budoucna ještě rozvedu. Určitě se chystám psát o praní a mytí nádobí.

      Vymazat
  2. Dobrý den, děkuji vám za tyto tipy. Jakožto samotný muž v domácnosti mi chybí takový ten nakupovací cit. Prostě v obchodě vezmu první tablety do myčky, které potkám a moc neřeším. Ale v poslední době jsem se o úklid a údržbu začal zajímat přeci jenom více. Ono třeba u toho praní nebo mytí nádobí je to znát, že oblečení vám vydrží o dost déle. ;-)

    OdpovědětVymazat
  3. Zajímavý. To určitě vyzkouším. Taky bych ráda v kuchyni a celé domácnosti používala víc ekologické přípravky. Zařizuju si novou kuchyni, tak koukám na různé články, jak vybrat dřez https://www.gabon.cz/blog/vite-jak-vybrat-kuchynsky-drez-pozor-si-dejte-i-na-instalaci-drezu/ , lednici, sporák, co všechno v kuchyni musím mít atd. Chci, aby byla kuchyně dokonalá, tak si s tím dávám na čas :-) .

    OdpovědětVymazat