Ještě tuto buchtu jsem si chtěla vyzkoušet a opět je výborná. Jen je potřeba dodržet alespoň přibližně teploty, nic neuspěchat. Pekla jsem jí tentokrát v kamnech na dřevo a ty je potřeba na počátku víc roztopit a pak zase jen pomalinku přikládat. Uvedu ale i vypozorované přesnější teploty. Kváskové buchty jsou o poznání sytější, je to spíš jídlo než moučník. A tahle má navíc nezanedbatelný podíl žitné mouky.
Kváskový perník s povidly
200g žitné mouky
300g hladké mouky
3 lžíce žitného chlebového kvásku
200ml voda (cca)
350ml mléka
80 - 100g cukru
2 vejce
3 lžíce povidel
1 balíček perníkového koření
1 lžička soli
100 ml oleje
(volitelně 1 větší hrst máčených a mixovaných ovesných vloček)
povidla na potření + kokos a kakao na posypání
Večer smícháme vodu, žitnou mouku a kvásek. Směs musí být jako hustší lívancové těsto. Množství vody je jen přibližné. Těsto přikryjeme a necháme přes noc prokvasit. Ráno by mělo být krásně napěněné. Přidáme hladkou mouku, mléko, sůl a cukr, dobře promícháme. Směs se dá bez problému míchat vařečkou - pokud ne, přiředíme mlékem. Necháme v pokojové teplotě (cca 20°C) kynout 4 hodiny. Máme-li doma chladněji, necháme kynout déle. Těsto by mělo být bublinkaté a viditělně se zvednout. Po 4 hodinách vmícháme olej, rozšlehaná vejce, koření, povidla popřípadě ovesné vločky. Přelijeme do vymazaného, strouhaným kokosem vysypaného pekáčku (dortové formy, na plech...). Takto necháme přikryté další 2 hodiny kynout (v začátku kynutí si pomáhám troubou vyhřátou na 50°C). Troubu si ohřejeme na 230°C a necháme ji cca 10 minut vyhřívat. Vsadíme do ní perník a pečeme na tuto teplotu cca 10 minut. Poté teplotu snížíme na 200°C a pečeme dalších 40 minut. Kontrolujeme během pečení, časy jsou přibližné, protože každá trouba peče trochu jinak. Po upečení necháme perník v pekáčku asi 5 minut, oddělíme ho od boků nádoby a vyklepneme na mřížku. Nejspíš se smrskne a trochu propadne. Povrch natřeme povidly, posypeme kokosem a poprášíme kakaem. Je lepší ho krájet až druhý den. Těsto s přídavkem žitné mouky potřebuje odpočinek aby se nestalo mazlavým.
Zdravím do Bechyně,tam to znám,jezdívala jsem tam jede čas dost pravidelně ke známým,krásné místo!Ale co se mi dnes líbí nejvíc je obrázek kamen!taková kamna jsme měli doma v kuchyni až do mé dospělosti.Hned bych na ty tály nasázela bramborové placky tenké,tzv.patenty,které se po upečení mašlovačkou potřely sádlem nebo osleným máslem,kdo jak měl rád.A k tomu bílá káva z melty.Jééé vrátilo mne to do té kuchyně!Děkuji inspirativní blog a moc Vám fandím!Marcela
OdpovědětVymazat